Makówki (bezmleczne, bezglutenowe)
Wśród świątecznych potraw nie może zabraknąć makówek! Proponowane dziś przeze mnie są w wersji bezmlecznej i bezglutenowej. Za to z bakaliami, orzechami i kaszą jaglaną.
Warto wiedzieć, że mak jest doskonałym źródłem wapnia w diecie – 100 g zawiera aż 1266 mg wapnia! (dobowe zapotrzebowanie dla osoby dorosłej to 1000 mg).
Zawiera także dużo żelaza, miedzi, manganu, magnezu, fosforu, cynku. Z racji tego, że 100 g maku dostarcza aż ok. 43 g tłuszczu (są to głównie wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe) trzeba pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny. Mak jest bogaty w błonnik pokarmowy (frakcję nierozpuszczalną), a więc będzie przyspieszał perystaltykę jelit. Z tych powodów też jest on ciężkostrawny, dlatego też dzieci powyżej 2 roku życia (dla młodszych nie jest polecany), kobiety w ciąży, osoby mające problemy trawienne (wrzody, zaparcia spastyczne, problemy wątrobowe) powinny stosować go z rozwagą i umiarem.
Mak zalej wodą - do jego wysokości i gotuj. W czasie gotowania dodawaj stopniowo wody, tak aby mak się nie przypalił, dodaj pokrojone daktyle i aromat. Gotuj mak do czasu, aż woda odparuje, a mak będzie miękki (ok. 30 minut). Kaszę ugotuj, dodaj do maku i zblenduj chwilę do połączenia składników. Dodaj pokrojone bakalie i orzechy, rozpuszczony olej kokosowy i pozostałe składniki. Zetrzyj skórkę z pomarańczy i dodaj na końcu. Przełóż do naczynia i posyp wiórkami kokosowymi.Makówki (bezmleczne, bezglutenowe)
Drukuj PrzepisSkładniki
Sposób przygotowania
Składniki odżywcze na 100 g (⅙ całości):
Energia: 336 kcal
Białko: 7,4 g
Tłuszcze: 14,7 g
Węglowodany: 43,5 g